Funkcije porodice 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 7 | Nivo: Visoka škola

Porodica kao osnovna društvena ćelija koja predstavlja prirodnu zajednicu ljudi različite starosne dobi, bazirana je na bio-reproduktivnim i socio-ekonomskim vezama muža i žene i njihove rođene ili usvojene dece. Najčešće je porodica sinonim sigurnosi, pažnje, ljubavi, topline, razumevanja... Kao mešavina tradicionalne religijsko-patrijahalne i moderne ateističko-materijalističke porodice zajdnica muža i žene i njihove dece nastoji da ostvari dve svoje bazične funkcije:
da osigura fizički opstanak deteta i
da izgradi kod deteta osnovne ljudske osobine.
Uloga porodice je odlučujuća u razvoju, a atmosfera u njoj je presudna u životu svakog od nas.
Potpuna porodica podrazumeva zajednicu muža, žene i njihove rođene i usvojene dece. Toplina porodičnog života i zdrava atmosfera u njoj, ispunjena ljubavlju, pažnjom, razumevanjem i saradnjom rezultiraće pravilnim razvojem i zdravom ličnošću sa pozitivnim potencijalima za samostalan život pojedinca.
Nepotpuna porodica (po Keningu) podrazumeva odrastanje uz jednog roditelja usled smrti drugog, odlaska tj. 'dezerterstva' jednog od njih, razvoda ili rođenja deteta u vanbračnoj zajednici. Odrastanje i razvojne promene koje prate dete na putu ka odraslosti nose sa sobom brojne probleme. Ukoliko dete raste uz jednog roditelja, razvojni i životni problemi su znatno veći i potencijalni su uzročnici poremećaja u najrazličitijim sferama ličnosti. Rizik odrastanja u nepotpunoj porodici je dodatno pojačan i naročito veliki u periodu adolescencije, popularno nazvanom periodom 'bura i oluja' od čijeg 'srećnog ili nesrećnog' ishoda zavisi u mnogome budućnost pojedinca Zdrava porodica je ona porodica čiji članovi ne ispoljavaju neki psihopatološki poremećaj, akutni ili hronični. U osnovi zdrave porodice je ljubav, osećanje: sigurnosti, naklonosti, nežnosti, odanosti, prijateljstva... Nepotpune ili 'dezorganizovane' porodice su izložene brojnim problemima socijalne, emocionalne, moralne i materijalne prirode.
Moderna porodica kao mesto razmene ljubavi i materijalnih dobara ima važnu društvenu ulogu koja se sastoji u:
1. obezbeđivanju hrane, skloništa i drugih materijalnih potreba u cilju održavanja života i pružanja zaštite od najrazličitijih spoljašnjih opasnosti,
2. stvaranju društvene zajednice koja izgrađuje emocionalne veze porodičnih odnosa,
3. stvaranju prilika za razvijanje ličnog identiteta, koji je u vezi sa identitetom porodice, pružajući psihički integritet i snagu za doživljavanje novih iskustava,
4. oblikovanju seksualnih uloga i njihovom adekvatnom prihvatanju,
5. pripremanju dece za integrisanje sa društvenim ulogama i prihvatanje društvene odgovornosti i normi ponašanja
6. podsticanju učenja i pružanju podrške individualnoj kreativnosti i inicijativi.
Po savremenim shvatanju porodica je zajednica pojedinaca koja treba da omogući svakom njenom članu da pronađe mesto u društvu koje mu pripada. U ovom tumačenju sve se češće pominje psihološko prisustvo oba roditelja, psihološka dimenzija i uzajamno delovanje njenih članova.
2.Funkcije porodice
Porodica kao višefunkcionalna grupa ostvaruje više uloga, obavlja više aktivnosti u cilju zadovoljavanja kako svojih, tako i društvenih potreba
Kao primarna društvena grupa, porodica ima različite funkcije Ovde ćemo ukratko ukazati na one funkcije koje smatramo bitnim u procesu pripremanja mladih za aktivne članove društva.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!